Strona główna » Strony Ukryte » PRZECIWWSKAZANIA - dla lekarzy


PRZECIWWSKAZANIA

Pacjent powinien unikać dodatkowych dawek uzupełniających i/lub przyjmowania następujących środków odżywczych oraz pokarmów zastępczych aż do przeprowadzenia następnego testu.


* WITAMINA B3 *
Witamina B3 (niacyna) obniża poziom miedzi lub działa w stosunku do niej antagonistycznie. W chwili obecnej popularne jest podawanie niacyny jako środka uzupełniającego o działaniu przeciwcholesterolowym. Niemniej jednak, gdy dana osoba wykazuje niski poziom miedzi w tkankach, to dalsze obniżanie poziomu tego pierwiastka śladowego może przyczynić się do powstania nadmiaru cholesterolu we krwi. Badania wykazały, że wysoki stosunek cynku do miedzi ma ujemny wpływ na stosunek lipoprotein o dużej gęstości (HDL) do lipoprotein o małej gęstości (LDL). Z tego względu nie zaleca się obecnie podawania pacjentowi dodatkowych dawek uzupełniających niacyny.

* CYNK *
Podwyższony stosunek cynku do miedzi obniża stosunek lipoprotein o dużej gęstości do lipoprotein o małej gęstości (HDL/LDL) i w związku z tym powoduje wzrost poziomu cholesterolu. Pacjent nie powinien przyjmować wyłącznie dodatkowych dawek uzupełniających cynku, gdyż mogą być one przyczyną pogłębienia braku równowagi między cynkiem a miedzią.

Laboratorium Pierwiastków Śladowych Sp. Jawna
ul. Biskupia 38/6, 04-216 Warszawa, Polska,
tel./fax: +48-022 879 81 62

 
wejdź