Strona główna » Strony Ukryte » POZIOMY ODŻYWCZYCH PIERWIASTKÓW ŚLADOWYCH


POZIOMY ODŻYWCZYCH PIERWIASTKÓW ŚLADOWYCH


Niniejsza część raportu omawia te wartości poziomow odżywczych pierwiastków śladowych, które ujawniają umiarkowane lub znaczne odchylenia od stanów normalnych (prawidłowych). Jasnoniebieski obszar na każdym wykresie przedstawia zakres odniesienia oparty o analizę statystyczną przeprowadzoną na zdrowych osobnikach. Następna część zaś oparta jest na danych klinicznych i z tego względu może nie zawierać komentarza na temat pierwiastka śladowego, którego poziom wykracza umiarkowanie poza w/w zakresy odniesienia, o ile nie zostało ustalone, że jest on ważny z klinicznego punktu widzenia.

UWAGA:

Dla pierwiastków, których poziomy mieszczą się w prawidłowym zakresie należy zauważyć, że ich wartość odżywcza zależy także od ich ściśle określonej równowagi w odniesieniu do innych istotnych pierwiastków odżywczych. Jeżeli informacje te są ważne, to omówienie dotyczące ich udziału w procesie metabolizmu, zawarte jest w części raportu dotyczącego stosunków międzypierwiastkowych.

 

WAPŃ (Ca)

Poziom wapnia (Ca) w tkankach jest niższy od poziomu prawidłowego. Jest to częste zjawisko w tym wieku oraz u osoby z Wysokim Metabolizmem (Typ 2). Jeżeli jednak profil ten pogłębi się lub będzie utrzymywał się przez dłuższy czas, to wzrośnie prawdopodobieństwo wystąpienia jednego lub kilku z następujących zaburzeń.

Niepokój
Bezsenność
Alergie
Choroby zębów
Drażliwość
Agresja
Kurcze mięśni
Zmiany nastroju

 

CZYNNIKI, KTÓRE MOGĄ PRZYCZYNIAĆ SIĘ DO NISKIEGO POZIOMU WAPNIA W TKANKACH:

* Nadczynność tarczycy
* Nadczynność przytarczyc
* Gromadzenie metali toksycznych
* Nadmiarne zatrzymywanie fosforu
* Niedostateczne spożycie wapnia

 

MAGNEZ A HORMON PRZYTARCZYC

Magnez i wapń regulują syntezę i/lub wydzielanie hormonu przytarczyc. Występujące łącznie niskie poziomy magnezu i wapnia w tkankach mogą wskazywać na obniżenie czynności przytarczyc, co z kolei może prowadzić do obniżenia wchłaniania wapnia i magnezu ze spożywanej diety.


MANGAN (Mn) A REGULACJA POZIOMU CUKRU WE KRWI

Pierwiastek mangan w połączeniu z głónymi witaminami i minerałami jest niezbędny dla wielu reakcji biochemicznych, włącznie z metabolizmem węglowodanów i produkcją energii. Niedobór manganu często objawia się niskim poziomem cukru we krwi, problemami z więzadłami, zaburzeniami rozrodczymi.


GERMAN (Ge)

Poziom germanu jest powyżej zakresu odniesienia ustalonego dla tego pierwiastka. Zaobserwowano, że nadmierne spożycie germanu wpływa niekorzystnie na czynność nerek i powoduje zaburzenia mięśni szkieletowych. Odnotowano, że długotrwałe i nadmierne spożycie germanu powoduje:

Niedokrwistość
Spadek wagi ciała
Neuropatię
Choroby mięśni (myopatie)
Zaburzenia czynności układu autonomicznego
Porażenia nerwów obwodowych
Niewydolność nerek


ROŚLINNE ŹRÓDŁA GERMANU
Niektóre rośliny są naturalnym źródłem germanu, ponieważ zawierają znaczące ilości tego pierwiastka. Obecnie następujące produkty roślinne np. w postaci suplementów diety powinny zostać wyłączone z jadłospisu, jeżeli do tej pory były spożywane:
Czosnek
Aloes
Żywokost
Żeńszeń
Rukiew wodna
Chlorella
Grzyby z rodzaju Genoderma lucidum
Grzyby z rodzaju Lentinus edodes (twardnik japoński)


LIT (Li)

Poziom litu jest powyżej ustalonego zakresu odniesienia. Najczęstrzymi przyczynami podwyższonego poziomu litu w tkankach są:

Lecznicze przyjmowanie litu
Suplementacja pokarmowa litem
Woda pitna zawierająca lit

Biopierwiastek ten gromadzi się głównie w przysadce mózgowej i tarczycy. Nadmiar litu zaburza przyswajanie jodu przez tarczycę i prawdopodobnie blokuje wydzielanie tyroksyny i/lub hormonu pobudzającego tarczycę (TSH). Dlatego też utrzymujący się nadmiar litu może spowodować spadek czynności tarczycy, zmęczenie i nadwagę. Inne stany patologiczne związane z nadmiarem litu utrzymującym się w ustroju przez dłuższy czas to:

Częstsze oddawanie moczu
Zwiększone pragnienie
Zaburzenia cukru we krwi
Zasadowość moczu
Zwiększone wypadanie włosów
Zrzeszotnienie kości
Nadmierne wydalanie wapnia z moczem
Leukocytoza

 

CYNA (Sn)

Poziom cyny jest powyżej zakresu odniesienia ustalonego dla tego pierwiastka. Pomimo, iż ostatnio przeprowadzone badania sugerują, że cyna należy do grupy odżywczych pierwiastków śladowych, to jednak istnieją zarazem doniesienia o jej interferencji w metabolizm żelaza, prowadzący w efekcie do destrukcji cząsteczek hemu. Nadmiar cyny wzmaga ponadto wydalanie selenu i cynku z ustroju.

 


Laboratorium Pierwiastków Śladowych Sp. Jawna
ul. Biskupia 38/6, 04-216 Warszawa, Polska,
tel./fax: +48-022 879 81 62

 
wejdź